← Powrót

Rotary Club Poznań solidarny z Ukrainą

Rotary Club Poznań solidaryzuje się z Ukrainą. Jesteśmy wstrząśnięci bezwzględnością rosyjskiego autorytaryzmu i złem, którego doświadcza społeczeństwo ukraińskie. Robimy wszystko, aby zarówno w formule prywatnej, a nade wszystko jako Rotary Club Poznań wspierać każdego obywatela Ukrainy potrzebującego naszej pomocy.

Przedmiotem szczególnej troski Prezydenta Jacka Grali oraz członkiń i członków Rotary Club Poznań jest trudna sytuacja szpitali i placówek medycznych w Ukrainie. W dniu 9 marca 2022 roku poznańscy rotarianie wzięli udział w spotkaniu z Rotary Club of Grants Pass w Grants Pass, Oregon, USA, zorganizowanym z inicjatywy członkini RC Poznań Katarzyny Bednarek-Rajewskiej.

Spotkanie okazało się bardzo owocne. Rotarianie z Grants Pass postanowili razem z Rotary Club of Poznań zaangażować się w pomoc Ukrainie i założyli zbiórkę pieniężną w swoim Klubie, która będzie prowadzona do końca kwietnia. Na ten moment już udało się zebrać ponad 37000 USD. Do projektu również przyłączyli się mieszkańcy Grants Pass. Za uzyskane fundusze Rotary Club Poznań oraz Rotary Club of Grants Pass zakupiły specjalistyczny sprzęt chirurgiczno-ortopedyczny stosowany w leczeniu chorych poszkodowanych podczas wojny na Ukrainie i dostarczony do szpitala wojskowego we Lwowie. Zakupiliśmy między innymi dwa urządzenia do podciśnieniowego leczenia ran, dermatom, zestawy do stabilizacji zewnętrznej złamań oraz niezbędne narzędzia chirurgiczne. W tym miejscu należy zaakcentować, że nieocenioną pomoc w organizacji zakupów i w transporcie sprzętu medycznego uzyskaliśmy od Rotary Club Zamość (Krzysztof Bork), Rotary Club Wolsztyn (Tomasz Bork) oraz od profesora dr hab. Marka Karczewskiego z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jesteśmy wszyscy zaniepokojeni próbami dalszej destabilizacji sytuacji w Ukrainie. Wystąpienie naszej klubowej Koleżanki Katarzyny Bedanarek-Rajewskiej z RC Poznań odwołujące się do ukazania dramatycznej sytuacji szpitali i ośrodków medycznych w Ukrainie zostało nagrane i przedstawione podczas spotkań innych Klubów Rotary w Grants Pass i Medford w Oregonie. W lokalnej prasie ukazał się również artykuł, a w lokalnej stacji telewizyjnej – audycja poświęcona tematyce spotkania, której istotą jest profesjonalna pomoc medyczna ludności ukraińskiej z regionów objętych walkami. Wojna na Ukrainie zmienia Świat. Nadzieja w pomocy, współpracy i solidarności z Narodem Ukraińskim.

Agnieszka Cybal-Michalska, RC Poznań

Fot. z arch. RC Poznań

Rotary Club Poznań solidarny z Ukrainą

Rotary Club Poznań solidarny z Ukrainą

Rotary Club Poznań solidarny z Ukrainą

Opublikowane 28 marca 2022