← Powrót

Adam Smorawiński - pożegnanie

Adamie - już nigdy nasze cykliczne rotariańskie spotkania nie będą takie same; zabraknie Twojego uśmiechu, dowcipu z lekkim sarkazmem i licznych życiowych anegdot.

Adam Smorawiński - 24 kwietnia 2021r. pożegnał już na zawsze Rotary Club Poznań, którego członkiem był od lipca 1990r., pełniąc funkcję Prezydenta w latach 1992-93. Nie będzie już wspierał naszego klubu swoimi pomysłami i inicjatywami, nie będzie już utożsamiał się z nami; zamknął część historii naszego klubu. Za zasługi na rzecz rozwoju i szerzenia idei rotariańskich został uhonorowany najwyższym odznaczeniem “Paul Harris Fellow”.

Adam Smorawiński

Pozostało oczywiście po Tobie wiele wspomnień sportowych i łowieckich, nie mówiąc o towarzyskich. Obydwie te pasje obfitowały w liczne sukcesy, ale wspomnę tylko niektóre.

Z życia sportowego nie sposób zapomnieć iż był 14 krotnym mistrzem Polski w rajdach i wyścigach, startując najpierw jako kierowca Warszawy, następnie Porsche by zakończyć wyścigi w BMW. Adam startował 7 krotnie w rajdzie Monte Carlo, z poznańskim pilotem Andrzejem Zembrzuskim. Z Jego inicjatywy powstał też tor wyścigowy “Poznań”, którego był równocześnie Dyrektorem Generalnym.

Drugi etap życia, stabilniejszy i dojrzalszy, wypełniło naszemu drogiemu Rotarianinowi, podążanie śladami dzikich zwierząt. Niezapomniane pozostaną nasze klubowe spotkania integracyjne z rodzinami, które organizował Adam wraz z żona Teresą( pożegnaliśmy ją w 2019 roku) w swojej przepięknej posiadłości w Kaliskiej a także w swoim prywatnym muzeum w Uzarzewie, w którym podziwiać można m.in. tzw. ” Wielką Piątkę Afryki” - lwa, bawoła afrykańskiego, nosorożca czarnego, słonia sawannowego i lamparta a także inne okazy np. okazałego ponad 2 metrowego niedźwiedzia brunatnego z Sachalina, którego upolował wraz z synem Wojtkiem.

Alaska również nie była jemu obca, przywożąc stamtąd woła piżmowego, a z Argentyny okazałą pumę oraz bardzo rzadko spotykaną kozę czterorożną. W tymże muzeum znajdują się 184 eksponaty zwierząt z całego świata.

Adam był także doskonałym wizjonerem w biznesie; od 1990r. był generalnym importerem BMW, rozwijając sieć sprzedaży oraz serwis na terenie całego kraju.

Adam wspaniały Rotarianin pozostawił w ogromnym smutku i żalu - synów Wojtka i Andrzeja, synowe Ewę i Elżbietę, 6 wnuków, 5 prawnuków oraz 52 członków Rotary Club Poznań.

Wojtek Górski, Past Prezydent 2014/2015 RC Poznań

Opublikowane 25 kwietnia 2021