Rotary jest światową organizacją pozarządową, charytatywną, międzynarodową humanitarną z ponad 1.2 miliona członkami zrzeszonymi w 34.500 klubach Rotary w ponad 200 krajach i regionach geograficznych. Dzisiaj w Polsce zaangażowanych w akcje charytatywne organizowane przez rotarian jest 1.770 członków zrzeszonych w 78 klubach. Jednym z nich jest nasz klub, najstarszy i największy w Wielkopolsce.
Członkowie RC Poznań to mężczyźni i kobiety o różnorodnych zawodach – przedsiębiorcy, naukowcy, reprezentanci różnych profesji, których łączy wspólny cel uczynienia świata lepszym przez służbę humanitarną, którzy swoją pracą i postawą mają promować normy etyczne i działanie prospołeczne.
RC Poznań powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Zbigniewa Młynarka i profesora Gerarda Straburzyńskiego, jako trzeci wielkopolski klub Rotary, po dekadzie współpracy pomiędzy prof. Młynarkiem z Akademii Rolniczej w Poznaniu a ośrodkami rotariańskimi z Holandii i Francji. W 1986 r. padł pomysł utworzeniu klubu w Poznaniu.
Działalność reaktywowanych po 1989 r. klubów Rotary w Polsce początkowo wyodrębniona została jako część dystryktu szwedzkiego nr 2390. Po powstaniu dostatecznej ilości klubów w Polsce w 1995 utworzono dystrykt polski nr 2230, przekształcony następnie w 1999 w dystrykt międzynarodowy o tym samym numerze, zrzeszający obecnie 73 kluby z Polski, 44 z Ukrainy i 3 z Białorusi.
RC Poznań powstał jako klub wybitnie elitarny, skupiający na początku działalności po jednym przedstawicielu z różnych profesji. Klub miał być zespołem ludzi, których cechą wspólną jest chęć niesienia pomocy innym. Teraz klub poszerza swe szeregi, również przyjmując do składu kobiety.
Środowisko Rotary Club Poznań jest otwarte, demokratyczne, apolityczne, akoniunkturalne. Członków i członkinie łączy przyjaźń „rotariańska”.
30 lat RC Poznań
Film podsumowuje 30 lat działalności Rotary Club Poznań.
Rotary Club Poznań był trzecim klubem ruchu Rotary w Polsce, ale pierwszym w stolicy Wielkopolski. Powstał w 1990 roku. Skupia uczonych różnych specjalności, ludzi biznesu i lekarzy. Ich wspólnym celem jest pomaganie potrzebującym. Jego aktualnym 25. prezydentem jest poznański przedsiębiorca Wojciech Górski. Z okazji 25. prezydencji członkowie Rotary Club Poznań oraz ich goście spotkają się w sobotę w Scenie na Piętrze na wieczorze “Pin-Up Picnic”. Wśród najważniejszych inicjatyw RC Poznań Wojciech Górski wymienia m.in. wielostronną pomoc dla Domu Dziecka w Szamocinie, w tym wspólnie z RC Fryburg-Sensse ze Szwajcarii zakup samochodu przystosowanego do przewozu dzieci na wózkach inwalidzkich, trwającą od 1993 roku do dziś akcję “Szklanka mleka” dla Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu, wyposażenie wspólnie z RC Winston-Salem USA w sprzęt terapeutyczny dwóch sal w Zespole Szkół Specjalnych nr 103 w Poznaniu oraz wspólnie z RC Poznań Starówka i RC Puszczykowo zakup mikrobusu do przewozu dzieci z Ośrodka Opieki dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Ufundowano też wieloletnie stypendium dla jednej ze studentek z Ukrainy. Środki na swoją działalność rotarianie pozyskują m.in. dzięki organizacji koncertów i bali charytatywnych.
Ufundowanie wizyty w muzeum ICHOT międzynarodowej wycieczce uczniów International School z Poznania
2016
Poznań: donacja na rzecz darmowej dystrybucji “Księcia Szaranka”, czyli tłumaczenia “Małego Księcia” na gwarę poznańską
Nepal: Pomoc w odbudowie szkół w nepalskich wioskach, 15 łazienek z czystą wodą dla 6000 dzieci (budżet pomocy: 60.000 USD) we współpracy z RC Kathmandu North East, RC Braunshweig oraz Rotary Foundation
Nepal: Ufundowanie corocznej nagrody finansowej dla najlepszego ucznia w 2 szkołach w Nepalu (Wojciech Górski, członek RC Poznań)
Poznań: Podjęcie współpracy z RC Braunschweig-Hanse
2012
Poznań: Ufundowanie dwunastoosobowego minibusa dla szkoły dla niewidomych w Owińskach
2010
Szamocin: Pomoc dla Domu dziecka, we współpracy z klubem ze Szwajcarii (m.in. zakup samochodu)
2009
Poznań: Ufundowanie 3 stypedniów dla chorych studentów (sfinansowanie dokończenia nauki)
2008
Poznań: Wsparcie dla Szkoły specjalnej nr 103 w Poznaniu (m.in. zakup sprzętu do rehabilitacji), we współpracy z Rotary Club Winston-Salem (USA)
2007
Gołęczów: Wyposażenie świetlicy Akademii Młodego Strażaka w Gołęczowie (sprzęt audio-video); fundowanie lekcji języka angielskiego dla uczniów
Przygotowanie wielkanocnych i bożonarodzeniowych paczek świątecznych dla 25 samotnych, zasłużonych twórców kultury w Poznaniu. Pierwsze paczki dostarczały dzieci członków klubu
Zakup dla Szpitala Dziecięcego Akademii medycznej kapnografu z pulsoksymetrem
Dofinansowanie Wielkopolskiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy na dokończenie Hospicjum dla osób nieuleczalnie chorych
Zakup – wspólnie z klubem norweskim w Nesbru oraz Rotary Foundation w Evanston (USA) - samochodu Renault Kangoo dla Hospicjum Domowego w Poznaniu (tzw. matching grant)
Wspólnie z Towarzystwem Wiedzy Powszechnej organizacja Lektorium Wiedzy o Unii Europejskiej dostępnego dla mieszkańców Poznania
1994
Bnin: Objęcie opieką Domu Dziecka w Bninie k. Kórnika (m.in. organizowanie apartamentów, gdzie można było scalić rodziny)
1991
Poznań: Wyposażenie szkoły im. Erazma z Rotterdamu w środki audiowizualne (telewizor, komputery) przez Rotary Oranjewoud - wprowadzającym nasz klub do Rotary International
Zabrze: Wsparcie finansowe formującej się fundacji prof. Religi
Poznań: Fundowanie stypendiów dla zdolnych młodych studentów (np. wyjazdy stypendialne do Moskwy dla muzyków)
Poznań: Wprowadzenie akcji „szklanka mleka” w szkole podstawowej
Poznań: Ufundowanie stypendium krótkoterminowego dla młodego lekarza – pobyt w klinice w Holandii, oraz geotechnika – pracownika Akademii Rolniczej w Poznaniu - pobyt w Delft University. Fundatorzy: Rotary Oranjewoud i firma A.P. van den Berg.