Spotkanie z Tomaszem Dostatnim

W trakcie kolejnego poniedziałkowego spotkania Klubowego w dniu 30 września 2019 swoją obcnością zaszczycił nas dominikanin Tomasz Dostatni. Jego wystąpienie dotyczyło tematu „Dlaczego Papież Franciszek jest nierozumiany przez Polski Episkopat?”.

Tomasz Dostatni OP ur. 1964 w Poznaniu. Ksiądz katolicki, dominikanin (od trzydziestu kilku lat), publicysta. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz uczęszczał na wykłady z literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założyciel Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej w Pradze, gdzie przebywał w pierwszej połowie lat 90. i pełnił m.in. funkcje korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. W latach 1995-2000 był dyrektorem wydawnictwa „W drodze” w Poznaniu, gdzie m.in. prowadził cykl spotkań Europa, ale jaka? i konwersatorium Przedsiębiorczość – kultura – religia. Autor kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu Rozmowy w drodze. Znawca i tłumacz chrześcijańskiej myśli humanistycznej w Czechach, członek rady redakcyjnej czasopisma teologicznego „Salve”. W Lublinie prowadzi dominikańską fundację „Ponad granicami” i organizuje filozoficzne „Debaty dwóch ambon”; wcześniej współorganizował z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej projekt Przekraczać mury, a w ramach Konfrontacji Teatralnych cykl spotkań z filozofami Jak żyć?. Zaangażowany w ruch ekumeniczny i dialog z innymi religiami (m.in. rozmowy z Szewachem Weissem w książce W dwóch światach, 2010). Był członkiem międzyresortowego zespołu doradców przy premierze RP do spraw Polonii i Polaków za granicą. Jest członkiem rady Fundacji św. Wojciecha – Adalberta, felietonistą „Gazety Wyborczej”, współpracownikiem „Akcentu”. Autor lub współautor kilkunastu książek, z których aż trzy ukazały się w ubiegłym roku: Duchowe wędrowanie. Teksty osobiste i religijne, Złota 9, Kultura – Kościół. Kościół na łamach paryskiej „Kultury” w latach 1946-2000. Wyróżniony m.in. tytułem Złoty Talent Lednicki (2006), „Amicus Libri” UMCS (2008), „Bene Meritus Terrae Lublinensi” (2010), Angelusem – w kategorii „Człowiek Kultury Medialnej” (Lublin 2013), Medalem Prezydenta Miasta Lublina (2015), Medalem św. Wita – Arcybiskupa Praskiego (2015).

Opoka.org.pl (źródło)

Opublikowane 30 września 2019